VHODNÁ JÍZDÁRNA

Nejprve se porozhlédněte po vhodné jízdárně. Na internetu najdete bohatou nabídku stájí ve velkých městech i na venkově. Můžete se také poptat mezi přáteli či rodiči spolužáků vašich dětí. Jednou ze záruk kvality stáje je její členství v České jezdecké federaci.

V momentě, kdy najdete jízdárnu, která je pro vás dobře dopravně i finančně dostupná a v níž pracují zkušení instruktoři, můžete zde absolvovat zkušební trénink.

Nejdůležitější je, aby instruktor, který povede lekce v ježdění, byl řádně proškolený, měl platný certifikát a oprávnění poskytovat lekce. Určitě si toto můžete i sami prověřit, a to na stránkách České jezdecké federace v Jezdeckém informačním systému (JIS), kde jsou uvedeny aktuální seznamy certifikovaných cvičitelů i trenérů v celé ČR:

Instruktoři jezdectví             Trenéři jezdectví

Nezbytné také je, aby byl jezdec při lekci v jízdě na koni vybaven ochrannými pomůckami, jako jsou ochranná tříbodová helma, vhodné jezdecké boty a u dětí je nezbytná bezpečnostní vesta nebo chránič páteře.

V průběhu prvních jízd zjistíte, zda vám vyhovuje přístup instruktora a jím vybraný kůň. Posoudit ale můžete i atmosféru, vzhled stáje a zdravotní stav zvířat.

Pokud budete se vším spokojeni, můžete se (nebo své dítě) přihlásit do jezdeckého kurzu s takovou četností, jaká vám bude vyhovovat. A možná časem zjistíte, že potřebujete vlastního koně…

CO SI PŘIPRAVIT? VÝSTROJ!

Jezdectví vyžaduje speciální výstroj: přilbu, ochrannou vestu či chránič páteře, jezdecké boty, kalhoty, rukavice a případně bičík.

Pro úplné začátky však nemusíte investovat do kompletní výbavy, postačí vám dlouhé přiléhavé kalhoty, vyšší kotníčkové boty s hladkou podrážkou a samozřejmě zcela nezbytná je přilba. Při prvních lekcích vám v některých jezdeckých zařízeních poskytnou přímo na místě helmu a ochrannou vestu.

Jako jezdec se budete podílet i na péči o koně, proto budete potřebovat i sadu kartáčů a nezbytné vybavení pro vyčištění koně před i po jízdě.

ODVAHA, VYTRVALOST, VÁŠEŇ

Po prvních jízdách můžete počítat s bolestí hýždí, stehenních a zádových svalů, než si vaše tělo zvykne na nový druh pohybu v sedle. Při správném ježdění zapojí jezdec téměř všechny svaly, především zádové, nohy a ruce. Také se naučíte správně a pravidelně dýchat, při vyšší fyzické zátěži se zapojí i srdce. A pokud tomuto překrásnému sportu propadnete, počítejte i s tím, že se občas nevyhnete pádu. Proto jsou ochranné prvky výstroje zcela nezbytné.

Čeká vás ale objevování nových světů, vlastní síly a pokroků. A přátelství s moudrým a elegantním koněm vám přinese nepočítaně skvělých zážitků a jedinečných zkušeností.

Zde si můžete přečíst o jednotlivých disciplínách.

CO VÁM DÁ ČAS STRÁVENÝ V KOŇSKÉM SEDLE?

Přirozený fyzický pohyb, který výrazně zlepšuje zdraví a kondici. Při jízdě na koni zapojíte vedle běžně používaných svalů i hluboce uložené svaly, které jsou nezbytné pro dobrou koordinaci a zdravé držení těla. Navíc vám pohyb v sedle pomůže i od bolestí zad po dlouhém sezení u počítače.

Pro účinky, které jsou zcela blahodárné pro tělo i psychiku, je jízda na koni využívána při hipoterapii a hiporehabilitaci.

Unikátní setkání člověka s moudrým a fascinujícím zvířetem. S koněm si postupně vybudujete osobní vztah, jedinečné přátelství založené na vzájemné důvěře a respektu.

Vyčistíte si hlavu od běžných starostí a stresu, zlepšíte si schopnost soustředění. A díky ježdění si pravidelně psychicky i fyzicky odpočinete díky čerstvému vzduchu v přírodě a kontaktu se zvířetem.

Zvýšíte si kompetence, schopnosti i sebevědomí. A pokud se z rekreačního ježdění rozhodnete postoupit k soutěžním disciplínám, zažijete i adrenalin a úspěchy při závodění.

Všechny tyto výhody platí samozřejmě ještě více u dětí, které se navíc naučí určité disciplinovanosti. Pokud tedy vaše dítě touží po jízdě na koni, máte všechny důvody pro to, splnit mu jeho sen.